Film do sprzedawania brzmi dla Ciebie jak lodówka do pieczenia? W takim razie ten artykuł może Cię zainteresować. Przedstawiamy w nim projekt, który dowodzi, że content stworzony z celem, czyli dla osiągnięcia konkretnej reakcji u odbiorcy, to więcej niż treść. To narzędzie.
Jedną z zasad, jakich naprawdę mocno trzymamy się w Highlite, jest oferowanie naszym klientom działań, które są dla nich dobrą inwestycją.
Oznacza to, że każdy z prowadzonych przez nas projektów ma wpisany cel, jakim jest zwrot. ROI (return of investment) to miernik tego, jak działanie marketingowe przekłada się na jego opłacenie i — w domyślnym scenariuszu — także zyski firmy.
Przykładem contentu, którego produkcja może okazać się niezwykle skuteczna pod względem sprzedaży, jest video. Wiele osób zwraca uwagę na to, że jego produkcja wymaga więcej czasu, finansów i wiąże się z bardziej złożonym procesem koncepcyjnym niż w przypadku innych działań contentowych. Jednak wraz z tymi wymaganiami rosną także potencjalne korzyści.
Od filmów produktowych możemy oczekiwać, że szybciej zwrócą uwagę odbiorców i w związku z tym osiągniemy potencjalnie większe ich zaangażowanie. Ponadto filmowa promocja może być wykorzystana w specyficznych, bardzo korzystnych okolicznościach — od social mediów, przez spotkania sprzedażowe, po eventy i przestrzeń publiczną w mediach masowych.
Wiedząc to, regularnie realizujemy projekty z zakresu video marketingu. Zobacz, w jaki sposób opracowaliśmy film produktowy dla naszego klienta, firmy SMC Industrial Automation Polska.
Produkt z branży przemysłowej
Zadanie, przed jakim stanęliśmy, polegało na stworzeniu zestawu filmów — teasera oraz wersji pełnej — przeznaczonych do prezentowania dwojako:
-
na spotkaniach z klientami (tu nacisk na wersję pełną),
-
oraz na platformach social media.
Prawdopodobnie dla laika przedmiot kampanii nie będzie stanowił powodu do pojawiania się dreszczy emocji i ciarek. Wystarczy jednak wgryźć się delikatnie w tematykę automatyki przemysłowej, by zrozumieć impact produktu, jakim jest AMS20/30/40/60. I tak też zrobiliśmy.
Wspomniane urządzenie to właściwie system zarządzania sprężonym powietrzem — medium, które jest wykorzystywane w wielu fabrykach na świecie. Sprężone powietrze wykorzystuje się w systemach pneumatycznych, np. do napędzania elementów mechanicznych maszyn. Produkt naszego klienta pozwala na monitorowanie przepływu, ciśnienia i temperatury na instalacji sprężonego powietrza.
Dla kogoś, kto nigdy nie zarządzał fabryką — pewnie nie będzie to wielka rewolucja. Jednak dla klientów SMC, którzy szukają sposobów na to, by zwiększać efektywność działania swoich maszyn — ma to ogromne znaczenie. Z jednej strony takie urządzenie pozwala zapobiegać awariom, które wiążą się ze stratami finansowymi, z drugiej — poprzez lepsze zarządzanie energią pozwala zmniejszać emisję CO2 do atmosfery, czyli daje wartość w postaci zrównoważonego funkcjonowania zakładu, w tym także spełniania norm unijnych.
Mieliśmy więc do czynienia z produktem innowacyjnym i osadzonym w realiach przemysłu.
Koncepcja, storytelling, komunikacja
Mamy już głównego bohatera spotów. Jak więc opisać go dla naszej grupy docelowej?
Firma SMC Polska określiła na początku grupę odbiorców jako — w dużej mierze — osoby decyzyjne biznesowo, niekoniecznie pracujące na linii, ale zarządzające. Wniosek? Język techniczny musiał ustąpić miejsca komunikacji zysku i oszczędności, a także zmniejszaniu ryzyka finansowego.
Jednocześnie firmie SMC Polska zależało, aby w materiale podkreślić problem czasochłonnego i stresującego procesu samodzielnego monitorowania stanu instalacji przez pracowników. Słowem, uwypuklenie problemu, z którym zmaga się dzisiaj wiele organizacji.
W ten sposób powstał trzon, który możemy rozpisać na cztery kroki:
-
REALITY CHECK, czyli chwila o tym, co gryzie klienta,
-
NOWA PERSPEKTYWA, czyli przedstawienie rozwiązania,
-
KORZYŚCI W ZASIĘGU RĘKI, czyli jak jedna decyzja zakupowa może zmienić wszystko,
-
CZŁOWIEK W CENTRUM, czyli zakończenie zorientowane na odczucia jednostki.
Dobór takiej struktury treści pozwala w logiczny sposób odnosić się do bardzo aktualnych i ważnych dla odbiorcy zagadnień, a następnie rozwijać jego potrzeby w oparciu o cechy proponowanego produktu.
Dzięki ekspertyzie zespołu SMC Polska opartej na doświadczeniach sprzedażowych i marketingowych mogliśmy lepiej zrozumieć zarówno najczęstsze problemy firm przemysłowych, jak i współczesne wyzwania — także te prawne — przed którymi stoją. Taka wiedza przekłada się wprost na celnie zadawane pytania i formułowanie korzyści.
Video produktowe
Na bazie wytycznych naszego klienta powstał projekt podzielony na dwie części — trailer oraz docelowy film. Pierwszy z nich zrealizowaliśmy zgodnie z klasyczną ideą uproszczonej zapowiedzi, czy też zajawki, sygnalizującej obecność produktu w ofercie firmy, w zestawieniu z branżowymi wyzwaniami. Zależało nam na tym, by zbudować u klienta ciekawość opartą na personalnym odniesieniu do przedstawionej problematyki.
W wersji dłuższej naturalnie rozwinęliśmy kluczową narrację, dodając szczegółowo opisane korzyści wynikające z technicznych możliwości promowanego rozwiązania, związanych z:
- oszczędnością energii,
- obniżaniem emisji CO2,
- łatwym połączeniem z systemem zarządzania,
- wygodną analizą danych.
Pragnęliśmy, by opowieść o czasochłonnej i mało oszczędnej technice zarządzania zmieniła się w prywatną historię sukcesu naszego odbiorcy.
Cechą pełnej wersji video jest rozbudowany ciąg komunikatów, składających się na spójny storytelling. To treść specjalistyczna, łącząca w sobie kilka zasadniczych elementów przemawiających do grupy docelowej:
- Operowanie specjalistycznym językiem branżowym zrozumiałym dla grupy docelowej.
- Posługiwanie się rzetelnymi danymi liczbowymi ilustrującymi realne oszczędności.
- Wizualizacja problematyki za pomocą animacji przedstawiających zastosowanie technologii z użyciem kadrów w przestrzeni przemysłowej.
- Wykorzystanie czytelnych, animowanych piktogramów.
W ten sposób stworzyliśmy narrację pełnego filmu — definiującą ciąg scen, ale także ubraną w teksty, które pojawiły się nie tylko w formie liternictwa, ale zostały również nagrane we współpracy z lektorem, wypełniając przestrzeń audio wraz z nowoczesną, acz minimalistyczną ścieżką muzyczną.
Profesjonalna treść promocyjna
Większość ludzi dzieli świat komunikacji medialnej na reklamową i merytoryczną. To podział, który jest — w domyśle — zwyczajnie wartościujący.
Realizując projekt we współpracy z firmą SMC Industrial Automation Polska wyszliśmy z założenia, że skuteczne video promujące nowy produkt powinno być jak najbardziej merytoryczne i przekazywać przydatną wiedzę. Oczywiście tak, by informacje te znajdowały swoje odzwierciedlenie w wartości, jaką reprezentuje sam produkt.
Wraz z kolegami i koleżankami z zespołu uważamy, że projekt został wykonany na naprawdę wysokim poziomie. Powstałe filmy są wspaniałym zwieńczeniem naszej pracy i z pewnością rozwijają to, w jaki sposób branża przemysłowa może komunikować się z klientami
— Norbert Pieniak, Product Marketing Manager w SMC Industrial Automation Polska
Od researchu, poprzez tworzenie scenariusza, jego adaptację do formy storyboardu, szlify związane z dopasowaniem do języka komunikacji wizualnej marki, po graficzne działania produkcyjne, dźwiękowe i montażowe — taką drogę przebyliśmy wspólnie z zespołem SMC Polska, którego profesjonalna wiedza i ukierunkowane potrzeby wytyczały nam kolejne kroki w pracy.